• SoundCloud Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Vimeo Social Icon

  Uğurcan Öztekin 1990 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde aldığı Sanat Tarihi eğitiminin ardından bestecilik çalışmalarını Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü’nde Mehmet Ali Uzunselvi ile tamamlayan bestecinin eserleri, kazandığı bestecilik yarışmaları ve aldığı siparişler vasıtasıyla Almanya, Fransa, İspanya, İsviçre, Hollanda, Rusya, Bulgaristan ve Türkiye’de; Sesin Yolculuğu Genç Besteciler Festivali (2013-2017), Atlas Festival (2014), Computer Space International Computer Art Forum (2015&2017), Festival Mixtur (2016), Donaueschinger Musiktage:Next Generation Concert (2017), International Composers Seminar in St. Petersburg Closing Concert (2017), Barcelona Modern Festival (2018), ME_MMIX18 Festival Pirineus-Mediterrània Modern (2018), Österreichisches Kulturforum Österreich-Türkei-Projekt (2018), Festival Turbulences Sonores (2018) gibi çeşitli festival ve konserlerde seslendirilmiştir. Aynı zamanda bu organizasyonlar dahilinde kendi müzikleri hakkında seminerler de veren bestecinin eserleri, 2016 yılında Paris merkezli yayınevi BabelScores tarafından yayınlanmıştır. 

 

Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı çeşitli bestecilik atölyelerinde çalıştığı isimler arasında Mark Andre, Jerome Combier, Mahir Çetiz, Dmitri Kourliandski, Yannis Kyriakides, José Manuel López López, Elzbieta Sikora ve Onur Türkmen bulunmaktadır. 

 

Bestecinin çalıştığı topluluklar, müzisyenler ve şefler arasında Barcelona Modern Ensemble (Barcelona), Ensemble Airborne Extended (Viyana), Ensemble Diagonal (Paris), Atlas Ensemble (Amsterdam), Ensemble Sinfonietta für Neue Musik (Trossingen), Molot Ensemble (St. Petersburg), Pre-Art Soloists Ensemble (Zürich), İstanbul Composers Collective (İstanbul), Hezarfen Ensemble (İstanbul), Tekin Okcebe, Xavier Pagès-Corella, Rut Schereiner, Artyom Kim, Sven Thomas Kiebler, Gökhan Bağcı ve Orhun Orhon bulunmaktadır. 

 

Eylül 2016’dan beri Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon, Müzik ve Müzikoloji bölümlerinde, Ocak 2019’dan itibaren ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kompozisyon Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev alan besteci aynı zamanda İstanbul Besteciler Kolektifi ve İstanbul Çağdaş Müzik ve Bileşik Sanatlar Derneğinin kurucu üyelerinden ve yöneticilerindendir.